JoomlaTemplates.me by HostMonster Reviews
Szeroki Awen
-
Długość [m] 270
Deniwelacja [m] 59 (-59; 0)
Lokalizacja Jerzmanowice (Gmina Jerzmanowice-Przeginia), zachodnie zbocze Doliny Szklarki
Stopień trudności Najgłębsza jaskinia na Jurze o charakterze szczeliny. Jaskinia o rozwinięciu pionowym, ciasna.

 

Opis dojścia

Do jaskini najprościej dojść od skrzyżowania przy północnej granicy Rezerwatu "Dolina Szklarki". W stronę zachodnią, pod górę prowadzi droga. Po kilkudziesięciu metrach na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w asfaltową drogę. Idziemy nią aż do końca zabudowań po stronie wzniesienia. Następnie kierujemy się ostro w górę, szukając charakterystycznej, szerokiej rozpadliny, w której położony jest otwór jaskini. Znajduje się on w niedalekiej odległości od szczyty (polana z wielkim, białym krzyżem), w 3/4 wysokości wzgórza. Szeroki Aven położony jest kilkadziesiąt metrów na północ od Ciasnego Avenu.

 

Opis jaskini

Od otworu szczelinowata studnia-pochylnia sprowadza na głębokość 22 m. Dalej przez zacisk Z I przechodzimy do położonego na prostopadłej szczelnie korytarza utworzonego przez zaklinowane bloki skalne. Dalej zjeżdżamy przez Krucha Studnie (prawie wolny zjazd, wskazane użycie 14 m liny) do najniższych partii. Tworzy je Meander (właściwie szczelina) o znacznej wysokości. W jaskini formy naciekowe występują nielicznie w postaci fragmentów polew i makaronów. W środku spotkano zimujące nietoperze.

 

Historia eksploracji

Do 1995 roku znane były tylko wstępne partie jaskini o długości 41 m i głębokości 22,4 m. 5 marca 95 M. Wiśniewski i P. Ostrowski odkryli dalsze partie. Podczas kolejnej akcji następnego dnia w tym samym składzie eksploratorzy docierają poniżej Kruchej Studni a M. i J. Wiśniewscy 8 marca 95 odkrywają boczne odgałęzienia jaskini. Na skutek prac prowadzonych w marcu 1996 przez J. Nowaka, J. Kućmierza i R. Suskiego i w listopadzie 1997 przez J. Nowaka i G. Heima jaskinia została pogłębiona do 45,3 metra. Dalsze odkrycia miały miejsce w roku 2003 kiedy to 15 czerwca J. Nowak i J. Ślusarczyk pokonują zacisk ZIII łączący Kruchą Studnię z Głęboką Szczeliną i docierają na głębokość -56. 19 czerwca 2003 ten sam zespół powiększony o M. Kubarka odkrywa obecne dno i wspina się górną częścią Głębokiej szczeliny.

 

Bibliografia

http://www.jerzmanowice-przeginia.pl

Oficjalna Polska Strona Taternictwa Jaskiniowego przy KTJ PZA - Epimenides